Hogyan készül a lekvár
Amire szükséged lesz:
- meg kell találni a legmegfelelőbb helyet, ahol ép, érett csipkebogyókat lehet szedni (nem az út mellett!)
- kesztyű
- vágó eszköz a szedéshez (metszőolló)
- gyűjtőkosár
- tálak
- éles kés
- lábos
- mély tepsi
- víz
- paradicsom passzírozó
- szőrszita, ennek hiányában harisnya - 100 Denes minimum
- cukor (a gyümölcs érettségétől függően) a tartósításhoz, vagy bármilyen egyéb tartósító szer. Cukor mennyiségére úgy tudsz számolni, hogy a leszedett csipkebogyó mennyiségének a fele. Például: 5 kg csipkebogyód van, ahhoz maximum 2,5 kg cukor kell. A már kétszer átpaszírozott lekvárodhoz kilónként kb. 50 dkg cukor kell.
Az elkészítési idő változhat az elkészítés módjától, a gyümölcs érettségétől. A készítés egy napot is igénybe vehet, szánjál rá elég időt. A csipkebogyó begyűjtése nagyjából 1kg/1 órát vesz igénybe. Az áztatás 5-6 órát vesz igénybe. Ahhoz, hogy egy normál üveg (720 grammos) csipkebogyó lekvárt kapjunk a becslések szerint nagyjából 3-4 kg termés kell. Ezekkel számolnod kell.
Amikor a csipkebogyó megérik, és szép piros lesz érdemes leszedni. A szedési időszak változhat szeptember végétől, akár novemberig is. A legjobb, ha a kisebb fagyok kicsit “megcsípik” a gyümölcsöt. Lehetőség szerint kesztyűben szüretelj, mivel elég szúrós a bokor. Csak olyan szemeket szedjél le, ami nem túl kemény, és nem túl puha, egészséges (nincs rajta fekete folt) és piros.
- Hazaérve érdemes megpucolni (mind a két végét le kell vágni), majdalaposan megmosni a gyümölcsöt.
- Főzés előtti este be kell áztatni a már megpucolt, és megmostott gyümölcsöket. (5-6 óra áztatás minimum) Ha aznap nem használod fel a termést, akkor mindenképpen rakd hűvös helyre.
- Másnap reggel rakd fel a csipkebogyót, annyi vízzel főni, hogy ellepje, amíg puha nem lesz. Lassú tűzön érdemes főzni, folyamatosan kevergetve, mert könnyen letapad. Fontos, hogy ne forrald!
- Ha már puha a gyümölcs, akkor paradicsom passzírozón át kell passzírozni.
- A passzírozás után egy szőrszitán is át kell a “szőrtelenítés” miatt passzíroznod. Szőrszita hiányában harisnyán érdemes átnyomkodni.
- Ezt követően ismét rakd fel főni, majd rakd hozzá az eltarthatóság miatt a cukrot.
Amikor ezzel készen vagy jöhet az üvegekbe töltés. Az üvegeknek és fedeleknek nagyon tisztának kell lennie! Az üvegeket (mielőtt beletöltenéd, a kész, és még forró lekvárodat) tedd egy nagy tepsibe, tölts közéjük forró vizet, hogy az üvegek kellően át tudjanak melegedni, és ne törjenek szét a forró lekvártól.
Ezek után jöhet a lekvár az üvegekbe. Az üvegekre rákerülhet a tető, majd ezt követően fordítsd az üvegeket fejjel lefelé, minimum 5 percre. Ezt követően viheted a lekváros üvegeket a plédek közé, amíg ki nem hűlnek. Amiután kihűltek mehetnek a kamrába. Ha felbontod a lekvárt azután érdemes hűtőben tárolni.
Mire használhatod a lekvárt:
- palacsinta tölteléknek
- fánk tölteléknek
- kenyérre, kalácsra kenve
- süteményekbe
- vadételekhez